Andakt om ensamhet
Från Aktivitetsbanken
Innehåll |
Varför
För att prata om ensamhetens fördelar och nackdelar.
Genomförande
Jakob flyr hemifrån – Om ensamhet
Läs 1 Mos 27:42-28:22 Spontandrama – roller:Rebecka Jakob Isak Änglar
Läs eller återberättar bibeltexten medan skådespelarna agerar. Om inga scouter vill eller vågar ta då ledarna till hjälp. Därefter berätta du din korta betraktelse. Detta är ett sätt att förmedla hur du upplever texten. Dela upp er i patrullerna och varje patrulledare samtalar och gör övningarna för sig i sin patrull. Avslutar med att be scoutbönen.
Marias tolkning av texten:Jakob får lämna familj, vänner, hemtrakt. Allt han känner till och är van vid. Han står till synes helt ensam i världen. Men han är inte ensam – Gud är med honom. Vi ska prata lite om ensamhet.
uppgift i patrullen: Heta stolen • Att vara ensam är alltid hemskt • Man kan vara ensam på ett skönt sätt också • Man kan känna sig ensam inombords även om man har fullt med kompisar runt omkring • Jag har aldrig känt mig ensam • Den som är ensam har sig själv att skylla, man måste bjuda till lite själv också. • Att tänka att Gud är med kan göra att man känner sig mindre ensam.
Fyra hörn Du har en kompis i skolan som ofta går för sig själv och ser rätt ensam ut. Hon drar sig självmant undan från den större gruppen. Vad gör du? 1. Struntar i det, om hon vill ha kompisar så behöver hon ju bara söka sig till gruppen. Hon kanske vill vara ensam. 2. Berättar för en lärare som får ta hand om det hela. 3. Söker upp henne och försöker få igång ett samtal. 4. Eget förslag.
Scoutmetod
Symboler och ceremonier Patrullen
Material
Det blir roligare om man har tillgång till rekvisita men låt scouterna vara kreativa och hitta på själva hur de vill illustrera sin roll.
Säkerhet
Tips
Referenser
Gjort av
Maria Andersson SMU Scout
Bifogat
Bifogat
Liknande aktiviteter
Denna aktivitet ingår i följande kategorier. Du kan klicka på en kategorilänk för att se fler aktiviteter inom samma kategori.








