hem Om Scouternas program
Skriv ut Tipsa

Andakt om förlåtelse

Från Aktivitetsbanken

Hoppa till: navigering, sök

Innehåll

Varför

En andakt som tar upp förlåtelsen

Genomförande

Läs och återberätta 1 Mos 42-46 Spontandrama I rollerna: Josef Jakob Benjamin Simon Juda Tjänare Övriga är bröder

Marias reflektion: Josef är inte beredd att förlåta sina bröder med en gång utan han vill pröva dem och se om de har bättrat sig. Men när han förstår att de är beredda att göra vad som helst för att rädda sin lillebror och glädja sin far så ger han dem sin förlåtelse. Att ge förlåtelse och att ta emot den är också det mest centrala i kristen tro och det som Jesus lär oss.

Att göra i patrullerna Att samtala om • Vad är svårt att förlåta? • Är det svårt att ta emot förlåtelse? • Om du var Josef, hade du varit beredd att förlåta dina bröder då?


Scoutmetod

Material

Det blir roligare om man har tillgång till rekvisita men låt scouterna vara kreativa och hitta på själva hur de vill illustrera sin roll.

Säkerhet

Tips

Läs eller återberättar bibeltexten medan skådespelarna agerar. Om inga scouter vill eller vågar ta då ledarna till hjälp. Därefter berätta du din korta betraktelse. Detta är ett sätt att förmedla hur du upplever texten. Dela upp er i patrullerna och varje patrulledare samtalar och gör övningarna för sig i sin patrull. Avslutar med att be scoutbönen.

Referenser

Gjort av

Maria Andersson SMU Scout

Bifogat

andaktsmetod.pdf

Bifogat

andaktstips.pdf

Personliga verktyg
Visningar

några länkar här?

Verktygslåda
Skapa ett terminsprogram
spårarscout upptäckarscout äventyrarscout utmanarscout roverscout
scout.se

annons:

annons
Tält, ryggsäckar, sovsäckar m.m.
annons