hem Om Scouternas program
Skriv ut Tipsa

Muffins, gång ett av två

Från Aktivitetsbanken

Hoppa till: navigering, sök

Innehåll

Varför

Den här aktiviteten stärker samarbetet inom patrullen och ger möjlighet till att reflektera kring hur samarbetet fungerat.

Genomförande

Börja med att på den inledande samlingen berätta för scouterna att de skall baka muffins. Förklara sedan att tanken med dessa muffins är att ge bort dem vid nästa scoutmöte (se Muffins, gång två av två).

Baka muffins efter recept. Dela in scouterna i mindre grupper efter behov. Lek gärna något under tiden muffinsen gräddas. När de är klara får scouterna smaka. Men se till att spara de flesta för nästa möte. Under fikat ges ett utmärkt tillfälle att reflektera över hur samarbetet förflutit.

Scoutmetod

Fokus detta möte är att utveckla samarbetet mellan scouterna. Varför det kan vara lämpligt att ibland stanna upp och se hur sammarbetet fungerar, alternativt diskutera detta efter bakningen.

Material

Ingredienser till muffins

Muffinsformar

Utrustat kök

Säkerhet

Ugnar och allt som varit däri är riktigt varma. Om en brännskada mot förmodan skulle uppkomma, kom ihåg att hålla handen (eller var brännskadan nu är) i fingervarmt vatten under minst 15 minuter.

Tips

Referenser

Muffinsrecept finns i nästan alla böcker med bakningsrecept, samt på Internetsidor.

Gjort av

Pontus Eriksson, Erik Norberg och Niels-Arne Bugge

Personliga verktyg
Visningar

några länkar här?

Verktygslåda
Skapa ett terminsprogram
spårarscout upptäckarscout äventyrarscout utmanarscout roverscout
scout.se

annons:

annons
annons
Tält, ryggsäckar, sovsäckar m.m.