hem Om Scouternas program
Skriv ut Tipsa

Skattjakt med spårtecken

Från Aktivitetsbanken

Hoppa till: navigering, sök

Innehåll

Varför

Genom att scouterna får lära sig hemliga koder coh tecken blir de mer uppmärksam på sin omgivning. Det övar också fantasin.

Genomförande

Öva på olika chiffer och spårtecken med gruppen innan ni gör denna övning. Kanske kan ni hitta på nya tecken eller symboler som känns moderna och som bara ni kan? En symbol kan betyda så mycket. Prata om vilka symboler som passar just er grupp. Under krig har det varit vanligt att använda chiffer för att inte fienden ska kunna förstå ens meddelanden. Kan ni komma på när man använder chiffer idag?

Lägg sedan ut olika spårtecken som patrullerna ska följa. Placera en skatt eller trevlig överaskning i slutet av rundan.

Scoutmetod

Material

Material (exempelvis pinnar och dylikt) att göra spårtecken av

Papper och penna att göra chiffer på

En skatt.

Säkerhet

Se till att scouterna inte stressar för mycket om det är svår terräng för då är det lätt att ramla och slå sig.

Tips

I Svenska Scoutförbundets bok Järven och i Scoutuppslagsboken finns förklaringar på olika typer av chiffer och spårtecken.

I boken Bit för Bit som Svenska Scoutrådet givit ut kan ni läsa mer om varför vi har symboler.

Alla finns att köpa på www.scout.se/shop

Referenser

Gjort av

Personliga verktyg
Visningar

några länkar här?

Verktygslåda
Skapa ett terminsprogram
spårarscout upptäckarscout äventyrarscout utmanarscout roverscout
scout.se

annons:

annons
Tält, ryggsäckar, sovsäckar m.m.
annons