hem Om Scouternas program
Skriv ut Tipsa

Vart går du om du…

Från Aktivitetsbanken

Hoppa till: navigering, sök

Innehåll

Varför

Syftet är att scouterna ska fundera över vilken funktion olika platser fyller i deras liv. Vad är Scouterna bra för? Kan Scouterna vara något mer?

Genomförande

Be scouterna ställa sig i mitten av rummet/platsen. ”Dela in” platsen ni är på eller rummet ni är i 5 platser. Om ni är inomhus får varje vägg representera en plats och golvet den femte. Platserna är i skola, hos en kompis, hemma, på Scouterna, och att lägga sig ner på golvet betyder ”ingenstans”. Förklara sedan att du kommer att ställa ett antal påståenden och att scouterna så fort som möjligt ska förflytta sig till den plats som stämmer bäst in på påståendet.

Vart går du när du…

Vill fika

Vill sitta still

Vill träffa justa vuxna

Prata med någon

Vill undvika bråk

Skadat foten

Vill lösa uppgifter tillsammans med andra

Vara dig själv

Vara i naturen

Vill prata hemlisar

Känner dig ledsen

Vill slippa mobbing

Vill leka

Vill lära dig saker

Vill tävla

Känner dig glad

Vill se på TV

Vill träffa kompisar                        

Vill hjälpa andra

Vill ha äventyr

Exempel.

Vart går du när du vill se på tv? Många scouter springer till platsen för ”hem”, någon springer till ”till en kompis” och den som inte gillar tv lägger sig på ”ingenstans”.


Efterföljande diskussion och reflektion

När ni har lekt klart och scouterna har sprungit av sig är dat dags för det viktigaste momentet – samtalet.

Här är ett par frågor som du kan ställa till scouterna för att få igång diskussionen.

• Var det självklart att springa till ett visst ställe?

• Var det något som ni inte hade en plats för?

• Tror ni att alla har platser att gå till när det känner sig ledsna osv..

• När gick ni till Scouterna?

• Skulle Scouterna kunna vara något mer?

Scoutmetod

Material

Säkerhet

Tänk på att ingen ska känna sig utsatt, varken under springleken eller samtalet. Den här övningen lämpar sig bäst i ”trygga” grupper. Du känner bäst dina scouter – kanske kan vissa ämnen vara för känsliga och bör iså fall samtalas om med varsamhet.

Tips

Referenser

Gjort av

Personliga verktyg
Visningar

några länkar här?

Verktygslåda
Skapa ett terminsprogram
spårarscout upptäckarscout äventyrarscout utmanarscout roverscout
scout.se

annons:

annons
annons
Tält, ryggsäckar, sovsäckar m.m.